Żeby Polska była Polską
Co dziś znaczy patriotyzm? Czy to zbędny sentyment? Dlaczego program nauczania w polskich szkołach często pomija naszą najważniejszą historię, jest ona przeinaczana lub pomijana? Na te i podobne pytania starał się odpowiedzieć podczas kazania ksiądz proboszcz Waldemar Masłowski.
Miejmy nadzieję, że słowa księdza spowodują odrobinę refleksji i zadania sobie krótkiego pytania - kim naprawdę jestem? Czy możemy z czystym sumieniem odpowiedzieć sobie bez zastanowienia - jestem patriotą i jestem dumny ze swojej ojczyzny!
Na zakończenie mszy Proboszcz podziękował przedstawicielom Szkoły Podstawowej, Publicznego Gimnazjum, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Koła Łowieckiego „Łoś”, którzy dumnie, w mundurach, prezentowali swoje poczty sztandarowe. Po mszy wystąpił chór szkolny pod kierownictwem Małgorzaty Szumniak, prezentując pieśni patriotyczne oraz prezentację multimedialną.
W krzewieniu patriotyzmu swoją rolę powinien odgrywać nie tylko Kościół. To przede wszystkim wychowanie w domu i szkole. Dlatego cieszy fakt, co rocznego czczenia dzisiejszego Święta. Jednak martwi, że tylko w kilkunastu procent domów powiewa dziś flaga narodowa.
„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Te słowa Józefa Piłsudskiego, powinniśmy sobie mocno wziąć do serca wobec tego, co nas dziś wokół otacza.
W tym roku minęło 400 lat od największego tryumfu w dziejach Polski! Tryumfu, który został całkowicie wymazany z naszej historii. Ta znamienita data w historii Polski została celowo i z premedytacją usunięta z naszej świadomości i pamięci narodowej. O Żołnierzach wyklętych* , bojownikach podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944–1963 oraz wielu innych ważnych wydarzeniach w historii naszego kraju podręczniki szkolne milczą.
W czołowych mediach „polskich” marsze patriotyczne są potępiane i określane mianem demonstracji kiboli, którzy podczas śpiewania hymnu polskiego są wygwizdywani (W roku 2010 Gazeta Wyborcza rozdawała do tego celu darmowe gwizdki).
Dlaczego kibice w Polsce są potępiani przez niektóre media takie jak Gazeta Wyborcza i TVN a ostatnio również polski rząd? Odpowiedź, co potwierdzają fakty, jest prosta. Bo kibice to najbardziej zorganizowana grupa o patriotycznych zasadach. Dlatego nie daje się ogłupiać jak większość społeczeństwa, że patriotyzm to zbędny sentyment, że Polska nie jest biało czerwona tylko kolorowa, że reprezentacja narodowa piłki nożnej może grać z jakimś tam logotypem, zamiast orła na piersi.
Czy PZPN w następnym kroku zechce ułożyć jakąś piosenkę, która będzie śpiewana zamiast hymnu, aby móc czerpać tantiemy z jego publicznego odtwarzania?
Jak ma się do tych dzisiejszych działań nasza historia? Żołnierze, którzy ginęli, ginęli za Polskę. Żebyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Tego nam nie wolno zapomnieć!
*Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" będzie obchodzony corocznie, nie będzie jednak dniem wolnym od pracy. Święto powstało z inicjatywy ś.p. Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Po jego śmierci uchwalenie nowego święta przeciągało się, ale dzięki walce organizacjom kombatanckim prezydent Bronisław Komorowski w końcu podtrzymał projekt.
Wyszukaj
Kalendarz
3818943