Zachoruj na Odrę!

19 października 2014 - Zbigniew Posacki

    Strażacy z OSP Lubiąż nie tylko gaszą pożary czy też uczestniczą w akcjach ratunkowych ale są organizacją, która najbardziej propaguje turystyczno - rekreacyjne wykorzystanie rzeki Odry. Dwa lata temu strażacy wpadli na pomysł stworzenia na piętrze remizy ośrodka szkoleniowo - wodniackiego, w którym chcieli szkolić motorowodniaków. Pomysł szybko przerodził się w realizację. OSP złożyła wniosek do programu Leader, w Lokalnej Grupy Działania "Kraina Łęgów Odrzańskich na stworzenie jedynego na tym terenie ośrodka. Wniosek został oceniony pozytywnie, jednak ze względu na refundację kosztów OSP musiała zaciągnąć kredyt. Mnóstwo formalności, a także ogrom pracy społecznej, często do późnych godzin nocnych, nie zniechęcił jednak strażaków. Ich efekty można było zobaczyć podczas corocznej Konferencji Odrzańskiej, której temat "Turystyka indywidualna nad Odrą", w tym roku idealnie pasował do tego miejsca. Ponad 60 osób zgromadziło się, żeby posłuchać jakie działania są realizowane, aby jedną z piękniejszych rzek wykorzystać do rekreacji i rozwoju turystyki.

Mariny potrzebne od zaraz

W odcinku Dolnej Odry ciągle brakuje infrastruktury nadrzecznej, co sprawia, że Odra nie jest wykorzystywana do rekreacji i ciągną się za nią stereotypy rzeki brudnej i niebezpiecznej. Podejmowane działania nad Odrą dotyczą pojedynczych prac jak w Ścinawie, która może pochwalić się największą sceną nad Odrą, Brzegu Dolnym, Borkowie (gm. Pęcław) czy też działaniami OSP w Lubiążu i indywidualnymi wodniackimi pasjonatami.

Samorządy gminne na pewno nie są w stanie zbudować ogromnych przystani, jednak niewielkie mariny czy też zwykłe pomosty to stosunkowo niewielkie wydatki, dzięki którym można byłoby wykorzystać walory turystyczne znajdujące się nad Odrą. Szczególnie dotyczy to Lubiąża, którego z Odry zachęca do zwiedzenia ogromny klasztor czy też parafialny kościół. Gdyby nie prywatny teren państwa Szpaków, pięknie zagospodarowany, w tej nadodrzańskiej miejscowości nie ma gdzie zwodować łódki czy też zorganizować spływu kajakowego.

OSP zaraża Odrą

Na początku września odbył się w ośrodku pierwszy kurs na sterników motorowodnych, po którym pierwsze 20 osób uzyskało patenty uprawniające do pływania m.in. motorówkami po Odrze. W tym roku odbędzie się kolejny kurs, na który prowadzone są już zapisy, a w przyszłym roku także uprawniający do holowania narciarzy wodnych. Ośrodek i szkolenia to nie jedyne działanie strażaków. W tym roku złożyli do LGD kolejne projekty na budowę wiat z grillem za remizą oraz zakupu kajaków wraz z osprzętem. Wnioski, wysoko ocenione przez radę LGD, są w trakcie oceny formalnej w Urzędzie Marszałkowskim. Jeżeli wszystko pójdzie pomyśli, to od przyszłego roku, każdy będzie mógł osobiście przełamać stereotypy, uczestniczyć w spływach kajakowych po Odrze czy też popływać na nartach wodnych. Płynąc w asyście strażaków, na pewno nie będzie obaw o bezpieczeństwo. Ochotnicy z Lubiąża są również przeszkoleni w zakresie ratownictwa wodnego i posiadają łódź ratunkową.

Kalendarz

PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
      
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

fbs

Imprezy w Lubiążu

baner_OK

slot

eclogo_1


Sołectwo Lubiąż uczestniczy w inicjatywie:

OWD

 


 

 


Ilość odwiedzin:
3819382