Wojenne Oblężenie Klasztoru

22 sierpnia 2014 - Zbigniew Posacki

Program całodniowego wydarzenia przewiduje wiele dodatkowych atrakcji: turniej piłkarski, gala boksu, wystawa sprzętu wojskowego (z okresu II wojny światowej i współczesnego), organizowany przez Moto Silesia zlot pojazdów militarnych i motocykli, a także poszerzona trasa zwiedzania Zespołu Pałacowo-klasztornego w Lubiążu.

Oblężenie Klasztoru – Wojenne Tajemnice Lubiąża...

Na terenie drugiego co do wielkości obiektu sakralnego na świecie – Pocysterskiego Zespołu Pałacowo-Klasztornego w Lubiążu, który jest większy niż Wawel i Zamek Królewski razem wzięte, kilka tysięcy gości będzie mogło obserwować ponad 150 rekonstruktorów (także z Anglii), kilkanaście pojazdów wojskowych działających na różnych frontach II wojny światowej. Zobaczymy między innymi czołgi (T-34, Panther), niszczyciel czołgów HETZER, działo samobieżne SU-76, transportery opancerzone, działa, motocykle i wiele innych. Nie zabraknie również, niezbędnej do oddania realiów bitwy, pirotechniki oraz efektów dźwiękowych, a mistrzowska narracja wprowadzi każdego w atmosferę przedstawianych historii.

Wrocław i Bolonia w Lubiążu

Podczas dwóch części inscenizacji przedstawimy dwa wydarzenia: bitwę o Bolonię – ostatnia bitwa II Korpusu Sił Polskich na zachodzie oraz bitwę, która rozegrała się we Wrocławiu, na Placu Strzegomskim, gdzie miały miejsce jedne z najbardziej zaciętych walk. Inscenizację odbędą się przy lubiąskim klasztorze.

Gala boksu i turniej piłkarski

Cały dzień wypełnią dodatkowe atrakcje, wśród których koniecznie trzeba zwrócić uwagę na drugą edycję Wojskowego Turnieju Piłkarskiego oraz wieczorną galę bokserską. Zarówno w jednym, jak i e drugim wydarzeniu udział wezmą rekonstruktorzy, współzawodniczący w strojach z epoki i na zasadach z epoki! Warto podkreślić, że nie będzie taryfy ulgowej, a mecze oraz walki bokserskie będą prawdziwą rywalizacją! Podczas zeszłorocznej edycji Oblężenia Klasztoru powyższe atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród gości.

Całodniowy piknik

Od godzin południowych na gości oblężenia czekać będzie strefa gastronomiczna, atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz występy sceniczne, które zakończą się dopiero późnym wieczorem. Będzie też możliwość zaopatrzenia się w pamiątki i produkty regionalne lub ciekawostki militarne, a w wolnej chwili dostępne do zwiedzania będą dioramy historyczne m.in. funkcjonujący szpital polowy.

Współczesny sprzęt Wojskowy

Dzięki współpracy z jednostkami wojskowymi już dzisiaj wiemy, że goście oblężenia będą mogli zobaczyć współczesny sprzęt. 23 Śląski Pułk Artylerii przyjedzie z armato-haubicą samobieżną DANA i wyrzutnią rakiet LANGUSTA, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych pokaże samochód HAMMER i robota saperskiego TALON, a 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia udostępni najnowszej generacji sprzęt wojskowy wykorzystywany przy rozwijaniu stanowisk dowodzenia (kierowania) szczebla strategicznego. Poza wyposażeniem Wojska Polskiego przygotowane zostaną też stoiska promocyjne powyższych jednostek.

Rozszerzone Zwiedzanie Pocysterskiego Zespołu Pałacowo-Klasztornego

Fundacja Lubiąż poszerza zwiedzanie swoich obiektów o strych i piwnice. Tylko w dniu oblężenia klasztoru udostępniona będzie niewłączona do regularnego zwiedzania Kaplica Książęca w kościele pw. Najświętszej Marii Panny.

Więcej informacji na profilu FACEBOOK Oblężenie Klasztoru oraz na www.OblezenieKlasztoru.pl

Kalendarz

PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
      
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

fbs

Imprezy w Lubiążu

baner_OK

slot

eclogo_1


Sołectwo Lubiąż uczestniczy w inicjatywie:

OWD

 


 

 


Ilość odwiedzin:
3819333