Wywiad z Karoliną uczestniczką Ogólnopolskiego Turnieju Pożarniczego na szczeblu Krajowym

10 czerwca 2013 - OSP Lubiąż

Moja przygoda z pożarnictwem

Od 2 lat na terenie naszej gminy organizowany jest Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej (OTWP) pt. ”Młodzież zapobiega pożarom”. Ponieważ lubię brać udział w różnych konkursach, postanowiłam zaryzykować i sprawdzić się także tutaj. Miłym zaskoczeniem było dla mnie to, iż w tym roku udało mi się przejść wszystkie kolejne etapy konkursu (gminny, powiatowy, wojewódzki) i dojść do finału, który odbył się w dn. 7-9 czerwca br. w Kołobrzegu. Gdy zdałam sobie sprawę, że czeka mnie finał centralny, próbowałam dowiedzieć się, czego mogę się tam spodziewać. Niestety, nikt nie potrafił mi tego powiedzieć. Ambitnie jednak podeszłam do zadania i buszując w Internecie zgłębiałam tajniki wiedzy pożarniczej, rozwiązywałam testy. W przełożeniu teorii na praktykę bardzo chętnie pomogli mi zarówno strażacy z PSP w Wołowie, dzięki uprzejmości Pana Komendanta W. Maciejewskiego, jak i strażacy z OSP w Lubiążu z Panem M. Ozimkiem na czele.

Do Kołobrzegu pojechaliśmy busem PSP z Wrocławia- my ekipa zwycięzców etapu wojewódzkiego OTWP. Uczestnicy OTWP startują w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne . Do finału centralnego przechodzą zwycięzcy etapu wojewódzkiego – I i II miejsca w każdej kategorii. Tak więc „nasza szóstka” z Dolnego Śląska miała czas dobrze się poznać podczas wspólnej podróży, wymienić doświadczeniami z poszczególnych etapów tegorocznego OTWP i lat poprzednich. Dość szybko zrozumiałam, na co się porywam, i że w Kołobrzegu nie będzie łatwo. Wraz ze mną jechały osoby, które 3-5 razy już uczestniczyły w finale centralnym! Rozgrywki finałowe OTWP zaczęły się od pisania testu zawierającego 40 pytań. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że zabrakło mi 6 punktów, aby przejść do ścisłego finału, do którego dostało się po 5 osób z każdej kat. wiekowej. W mojej kategorii- gimnazja uczestniczyły 32 osoby. Wprawdzie nie zajęłam żadnego miejsca w ścisłej czołówce, jednak porażka ta nie była zbyt bolesna, gdy okazało, ku mojemu zaskoczeniu, że wszyscy finaliści OTWP poza mną, należeli do MDP (Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych). Zatem posiadali wiedzę nie tylko teoretyczną, ale i spore umiejętności praktyczne w zakresie pożarnictwa. Dalsza rywalizacja w ścisłym finale była jeszcze bardziej zacięta, ale czemu tu się dziwić? W końcu to był już finał, a tam – najlepsi z najlepszych. Pomimo ogromnej rywalizacji, zmagań konkursowych podczas całego pobytu w Kołobrzegu panowała świetna atmosfera. Od pierwszego dnia czekały na nas wspaniałe atrakcje: rejs statkiem, zwiedzanie Muzeum Oręża Polskiego, pokaz służb ratowniczych oraz popisy psów policyjnych. Pogoda dopisała, toteż byliśmy na plaży, odbył się wspólny grill. Poznałam wspaniałych ludzi, nawiązałam nowe przyjaźnie, świetnie się bawiłam. W przyszłym roku także zamierzam wziąć udział w eliminacjach OTWP. Przekonałam się, że spokojnie można się przygotować do konkursu. Wiem, że poradziłabym sobie w zadaniach praktycznych, może nie w tym roku, gdyż wszystkie konkurencje praktyczne odbywały się na czas, więc mogłabym mieć małe problemy. No cóż, za rok pokażę, co potrafię! Na szczęście OSP w Lubiążu zamierza stworzyć dziewczęcą MDP. Zachęcam dzieci i młodzież do rozpoczynania swoich przygód ze strażą pożarną, być może dla kogoś będzie to początek kariery w pożarnictwie, także zawodowej. Na zwycięzcę finału centralnego OTWP - ucznia ostatnich dwóch klas szkoły ponadgimnazjalnej czeka indeks Wyższej Szkoły Służby Pożarniczej w Warszawie, co jak się przekonałam jest kuszącą sprawą dla wielu uczestników finału OTWP.

Serdecznie dziękuję strażakom z OSP w Lubiążu i PSP w Wołowie za pomoc w przygotowaniu do finału centralnego OTWP w którym zajęłam 9 miejsce.

Karolina Krupnicka ucz. kl. III Publicznego Gimnazjum w ZSP w Lubiążu

Kalendarz

PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
      
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

fbs

Imprezy w Lubiążu

baner_OK

slot

eclogo_1


Sołectwo Lubiąż uczestniczy w inicjatywie:

OWD

 


 

 


Ilość odwiedzin:
3819319