Uczcili Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2013 - Zbigniew Posacki

Na zorganizowany konkurs historyczny pod hasłem „Kim byli dla Ciebie Żołnierze Wykleci?” wpłynęły tylko cztery prace. Dwie prezentacje multimedialne, rysunek i wiersz. Wyróżnienie otrzymała prezentacja Alicji Błędowskiej, za wysoką jakość merytoryczną przedstawionego tematu. Na uwagę zasłużył również wiersz Sebastiana Sienickiego. Marta Chwałek wykonała rysunek, a Angelika Janik prezentację multimedialną. Wszystkie prace otrzymały nagrody, ufundowane przez Stowarzyszenie Lubiąż. Ponadto uczestnicy otrzymali płyty Tadka Firmy Solo – „Niewygodna prawda”.

Wręczając nagrody, sołtys Lubiąża wyraził nadzieję, że następnym razem większa liczba uczniów weźmie udział w konkursie. Zwrócił się także do młodzieży z apelem, że każdy bez względu jak sobie radzi z nauką, czy lubi historię czy nie, ma obowiązek pamiętać o bohaterach, którzy walczyli i ginęli, abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce.

Podczas uroczystego apelu zaprezentowane zostały krótkie filmy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim i Danucie Sedzikównej ps. „Inka”, a także teledysk pt „Żołnierze Wyklęci” w wykonaniu rapera Tadka Firmy Solo. W międzyczasie uczennice przedstawiły historie „Inki” oraz „Żołnierzy Wyklętych”. Na tablicach widniała zaś wystawa historyczna, przygotowana przez uczniów z historykiem Pawłem Studennym.

Na zakończenie delegacje klas z pocztem sztandarowym udały się pod krzyż przy ul Kolejowej, przy którym znajduje się kamień z wyrytym napisem „Bóg, Honor, Ojczyna”, by zapalić symboliczne znicze, pomodlić się i czcząc minutą ciszy bohaterów Antykomunistycznego Podziemia Zbrojnego po 1944 roku.

Podziękowania dla Henryka Bajewicza, prezesa Stowarzyszenia Podkamień za przekazane książki o tematyce historycznej, które decyzją uczniów zostały przekazane do biblioteki szkolnej.

Kalendarz

PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
      
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

fbs

Imprezy w Lubiążu

baner_OK

slot

eclogo_1


Sołectwo Lubiąż uczestniczy w inicjatywie:

OWD

 


 

 


Ilość odwiedzin:
3819394