Gniazdo odtworzone

16 marca 2011 - superadmin

Udało się odtworzyć gniazdo bociana białego, które znajdowało się na nieczynnym kominie przy ulicy Wojska Polskiego w Lubiążu. Poprzednie, które liczyło sobie kilkadziesiąt lat, przechyliło się niebezpiecznie na budynki gospodarcze, zagrażając zawaleniem.

Jeszcze kilka lat temu w Lubiążu znajdowało się 4 gniazda. Teraz te na szczycie komina, było ostatnim we wsi. Dlatego mieszkańcy bez wahania podjęli inicjatywę, dzięki której bociany nadal będą mogły zwiastować w Lubiążu wiosnę.

Największym problemem okazało się usunięcie starego gniazda, które ważyło ponad tonę. Umocowania wykonane przez bociany, były na tyle silne, że gniazdo mogło oderwać się razem z kominem. Wynajęty podnośnik przez właścicielkę komina, ułatwił zadanie, bowiem możliwe było stopniowe kruszenie gniazda. Cała operacja trwała prawie dwie godziny i zakończyła się sukcesem.

Następnym etapem było wykonanie i zamontowanie nowej platformy. Wykonana pierwotnie konstrukcja przez jednego z mieszkańców okazała się zbyt ciężka, ze względu na ograniczenia tonażowe podnośnika. Na wniosek Rady Sołeckiej, Gmina Wołów, jako ostatnia deska ratunku, zleciła zamontowanie nowego gniazda.

Montaż platformy został wykonany w ostatniej chwili, bowiem jak twierdzą ornitolodzy, bociany lada dzień przylecą do Polski.

Obecnie poszukiwana jest lokalizacja, w której będzie można zamontować drugą niewykorzystaną platformę. Być może uda się, że nie tylko bociany powrócą na stare miejsce, ale w Lubiążu zagnieździ się dodatkowa para bocianów.

Zbigniew Posacki – sołtys Lubiąża, pragnie przy okazji podziękować za pomoc przy odtworzeniu gniazda dla: Pani Eugenii Zając za udostępnienie komina, Sławomira Szuszfalaka za wykonanie platformy na gniazdo, Burmistrza Miasta i Gminy Wołów za sfinansowanie montażu gniazda.

Kalendarz

PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
      
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

fbs

Imprezy w Lubiążu

baner_OK

slot

eclogo_1


Sołectwo Lubiąż uczestniczy w inicjatywie:

OWD

 


 

 


Ilość odwiedzin:
3818824