Pod wrażeniem działań

1 czerwca 2012 - Zbigniew Posacki

W sobotę Niemcy uczestniczyli w otwarciu wystawy w klasztorze pt. „Zmierzch klasztorów” – „Klasztory cystersów na Dolnym i Górnym Śląsku” przygotowaną przez Haus Schliesen” (Dom Śląski), a następnie udali się do wyremontowanej dawnej remizy strażackiej. Goście byli pod wrażeniem, bowiem widzieli budynek dwa lata temu i nie do końca chyba wierzyli w deklaracje członków Stowarzyszenia Lubiąż o odremontowaniu dawnej remizy.

Część z delegacji w Lubiążu była po raz pierwszy i prezentacja multimedialna przedstawiająca poszczególne etapy remontu uzmysłowiła dopiero ogrom pracy włożony w uratowanie historycznego miejsca. Jak podkreślał Zbigniew Posacki – prezes Stowarzyszenia Lubiąż, nie udałoby się to, gdyby nie ogromne zaangażowanie społeczne członków stowarzyszenia.

Prezes przedstawił także prezentację z drugiej inicjatywy realizowanej przez stowarzyszenie jaką jest inscenizacja historyczna „Oblężenie klasztoru”, zapraszając jednocześnie do jej odwiedzenia w dniu 1 września.

Na koniec goście z Niemiec sprawili ogromną niespodziankę przekazując ryciny oraz piękne obrazy klasztoru i budynków przyklasztornych z dawnych lat. Dzieła te będą zdobić wnętrze izby muzealnej.

Obserwując działalność stowarzyszenia, już kilka lat temu kilkunastu Niemców zadeklarowało chęć bycia jego członkiem. Przekazują też informacje u siebie na temat bieżących wydarzeń w naszej miejscowości i realizowanych tu inicjatywach. Podczas wizyt w Lubiążu każdorazowo wspomagają finansowo działalność naszej organizacji.

Rok temu sfinansowali ulotkę o edukacyjnej ścieżce historyczno-przyrodniczej, która przetłumaczona na język niemiecki przez Krystynę Skrobek (mocno zaangażowaną w podtrzymywanie kontaktów), trafiła wraz z lokalną gazetą do mieszkańców Paderborn.

W niedzielę po południu, po zwiedzeniu okolic, goście powrócili do swoich domów.

Kalendarz

PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
      
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

fbs

Imprezy w Lubiążu

baner_OK

slot

eclogo_1


Sołectwo Lubiąż uczestniczy w inicjatywie:

OWD

 


 

 


Ilość odwiedzin:
3819259