Dobre praktyki w Lubiążu
W poniedziałek (14 maja) gościliśmy grupę 28 młodych ludzi w wieku 18-30 lat z Polski, Niemiec, Czech, Danii, Słowacji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i Armenii, uczestniczącą w międzynarodowym projekcie wokół ekorozwoju pt. „Local in Global”. Tematem tego projektu jest zrównoważony rozwój lokalnych społeczności oraz rozwijanie własnych mikroprojektów w tym obszarze, stąd zainteresowanie inicjatywą Stowarzyszenia Lubiąż jaką jest Ekomuzeum Cysterskie.
Dwa dni później do Lubiąża przybyła 50 osobowa grupa z obszaru Lokalnej Grupy Działania „Korona Północnego Krakowa”. Byli to lokalni liderzy, sołtysi, uczestnicy szkoleń bądź osoby, które aplikowały o dotację lub realizowali wnioski z Programu Leader „Małe projekty”.
Goście zwiedzili Pocysterski Zespół Pałacowo-Klasztorny, po czym udali się do siedziby Stowarzyszenia Lubiąż, żeby wysłuchać prezentacji prezesa Stowarzyszenia Zbigniewa Posackiego, o realizowanych inicjatywach.
Celem wizyty grupy było przede wszystkim dowiedzenie się na temat projektów realizowanych w ramach Programu Leader. Dlatego uczestników wizyty najbardziej interesował zrealizowany projekt wyremontowanej dawnej remizy strażackiej, jako sztandarowego projektu z Programu Leader. Mało jest bowiem w Polsce projektów inwestycyjnych zrealizowanych przez organizacje pozarządowe z działania „Małe projekty”.
Na zakończenie prezes stowarzyszenia w stroju mnicha, przedstawił prezentację multimedialną o inscenizacji historycznej „Oblężenie klasztoru” oraz o wszelkich działaniach realizowanych przez Stowarzyszenie Lubiąż wokół Ekomuzeum Cysterskiego.
Grupa oprócz Lubiąża gościła też w Miękini, Zaborze Wielkim i Krzelowie.
Wyszukaj
Kalendarz
3818843