Współpraca polsko-luksemburska w Lubiążu
W dniach od 16 do 23 kwietnia 2011 r. Gmina Wołów wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego jest organizatorem wspólnego programu historycznego, w ramach, którego gości na swoim terenie młodzież z Luksemburga. Celem przedsięwzięcia jest nawiązanie współpracy międzynarodowej pomiędzy Polską i Luksemburgiem, a w szczególności stworzenie izby pamięci martyrologii narodu luksemburskiego w opactwie cysterskim w Lubiążu, położonym na terenie Gminy Wołów.
Lubiąż jest miejscem dla Luksemburczyków szczególnym, ponieważ w okresie II Wojny Światowej od września 1942 r. do stycznia 1943 r. był miejscem deportacji do pracy, w znajdującej się w zespole poklasztornym niemieckiej fabryce zbrojeniowej. Nawiązana współpraca będzie służyć lepszemu poznaniu, a w konsekwencji przełamywaniu stereotypów i wzajemnemu szacunkowi dla tożsamości kulturowej obydwu narodów.
Młodzież z Luksemburga wraz z młodzieżą ze szkoły lubiąskiej oprócz udziału w warsztatach uczestniczyć będzie w pracach porządkowych wokół terenu budynku wozowni, która w przyszłości pełnić będzie funkcję izby pamięci martyrologii narodu luksemburskiego.
Inauguracja projektu odbyła się 18 kwietnia 2011 roku w Klasztorze Cystersów w Lubiążu. W inauguracji uczestniczyli oprócz młodzieży, Ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburskiego w RP, Konsul oraz władze wojewódzkie, powiatowe i gminne.
Wyszukaj
Kalendarz
3819398