Remiza ocalona

18 stycznia 2012 - Zbigniew Posacki

Od wielu lat Stowarzyszenie Lubiąż starało się odkupić od prywatnego właściciela niszczejący budynek,  który w ostatnich kilkudziesięciu latach pełnił funkcję obory. W roku 2010 udało się ten cel osiągnąć. Był to ostatni moment, ponieważ groziło mu zawalenie. Przeciekający dach, spróchniałe belki, popękane ściany. Pracy był ogrom.

remiza_przed_kupnem

Na początku XX wieku w latach 1903 – 1936 znajdowała się tu pierwsza na tych ziemiach remiza strażacka. Na szczęście, mimo swojego wieku, obiekt nie został wpisany na listę  zabytków, co istotnie ułatwiło prace remontowe. Dla mieszkańców ma on jednak znaczenie historyczne – mówi Maciej Nejman, który dotarł do źródeł historycznych ilustrujących dzieje starej remizy. Dodatkowym atutem obiektu jest jego lokalizacja na edukacyjnej ścieżce historyczno – przyrodniczej, która swój bieg zaczyna od pocysterskiego klasztoru, zataczając pętlę wokół lasku św. Jadwigi. Ścieżka powstała w celu ukazania turystom zwiedzającym klasztor, pozostałych lubiąskich walorów zabytkowych, historycznych oraz przyrodniczych. Są one skupione wokół Ekomuzeum Cysterskiego.

remiza_przed_kupnem_w_srodku

Zaraz po kupnie Stowarzyszenie Lubiąż złożyło do Lokalnej Grupy Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” wniosek o dofinansowanie remontu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Program Leader, działanie „Małe projekty” z założenia wspiera takie oddolne inicjatywy, wspierające rozwój turystyki i ratujące lokalne dziedzictwo. W ramach jednego wniosku można otrzymać pomoc w wysokości 25 tys.

prace_spoleczne

Wniosek został wysoko oceniony przez Radę, zajmując na liście rankingowej drugie miejsce. Po kilku miesięcznej ocenie formalnej prowadzonej przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, na koniec grudnia Stowarzyszenie Lubiąż podpisało umowę o przyznanie pomocy. Nie oznaczało to jednak otrzymania pieniędzy. Zasadą jest bowiem, że inwestycja najpierw musi zostać zrealizowana, dopiero po pozytywnej kontroli 70% kosztów kwalifikowanych jest refundowanych. Dlatego też stowarzyszenie musiało na to zadanie zaciągnąć kredyt, co w przypadku organizacji pozarządowych nie jest łatwe.

Na wkład własny udało się dodatkowo pozyskać środki w wysokości 4 tys. zł z Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Działaj lokalnie dla Leadera”.

Projekt oprócz remontu zakładał modernizację strony internetowej „lubiaz.pl” oraz zakup projektora multimedialnego. Pozyskana kwota w wysokości 29 tysięcy, na tak zniszczony budynek, nie pokrywała w pełni zaplanowanego zakresu remontu. Niezbędna okazała się praca społeczna członków stowarzyszenia, którzy przy realizacji projektu spędzili niejedno popołudnie, wieczory i weekendy.  

remiza_po_remoncie

W zeszłym tygodniu pracownicy Urzędu Marszałkowskiego skontrolowali wykonanie zadania i teraz do końca stycznia Stowarzyszenie ma otrzymać refundację 70% poniesionych kosztów, dzięki czemu uda się spłacić zaciągnięty kredyt.

Aby w pełni wykorzystać funkcje budynku, wymaga on jeszcze wielu prac i środków finansowych. Z głównych zadań najważniejsze to: podłączenie prądu, instalacje wodno-kanalizacyjne oraz ocieplenie dachu.

wewnatrz_po_remoncie

Chcemy sukcesywnie wzbogacać naszą kolekcję, żeby zgromadzić jak najwięcej przedmiotów związanych z historią straży pożarnej na naszych terenach oraz starych sprzętów używanych w gospodarstwie domowym. Dlatego  zawracamy się do wszystkich osób, które gdzieś na strychach posiadają jakieś stare przedmioty związane z pożarnictwem i życiem codziennym w naszej miejscowości aby przekazali je na ekspozycję do izby – mówi Zbigniew Posacki prezes stowarzyszenia. Ma to być też Centrum Aktywności Lokalnej, będziemy więc spotykać się z uczniami, młodzieżą oraz mieszkańcami, aby wypracowywać dalsze pomysły uatrakcyjnienia naszej miejscowości oraz  prezentować bogate lokalne dziedzictwo, z czego skorzystają także turyści odwiedzający Lubiąż –dodaje na zakończenie prezes.

Realizacja tego projektu, nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie społeczne następujących osób:

Roberta Dzienisa, Zbigniewa Posackiego,  Doroty i Macieja Nejmanów, Krzysztofa Wapińskiego, Zbigniewa Matusiaka, Mirosława Rożka, Krzysztofa Karpiuka,  Jarosława Rewaka, Roberta Skwiertniańskiego, Daniela Cybórta, Dariusza Kaczmarka, Sławomira Szuszfalaka, Marcina Nowickiego (Forest), Marka Kajdzika, Mariusza Ozimka i Mariana Szpaka.  


Kalendarz

PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
      
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

fbs

Imprezy w Lubiążu

baner_OK

slot

eclogo_1


Sołectwo Lubiąż uczestniczy w inicjatywie:

OWD

 


 

 


Ilość odwiedzin:
3818949