Dla zwiedzających

Pałac Opatów

Wybudowany w latach 1681 - 1699 to ogromny obiekt o trzech kondygnacjach nadziemnych, podpiwniczony, pokryty wysokim dwuspadowym dachem. Fasada skrzydła zachodniego o długości 96 m stanowi część głównego masywu całego opactwa. Skrzydło północne ma długość 118 m a szerokość 18 m. Powierzchnia to 6350 m², kubatura 87800 m³. Stan techniczny obiektu jest dobry, po pełnym remoncie zabezpieczającym i pełnej konserwacji najważniejszych sal - jadalni opata i sali książęcej.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Jest to kościół trójnawowy, bazylikowy z transeptem i prezbiterium z obejściem. Wybudowany został w XIII wieku w stylu gotyckim, a w latach 1672 - 1681 poddany gruntownej przebudowie, której efektem był barokowy wystrój wnętrz oraz zachodniej części budynku obejmującej wejście i elewację. Jego powierzchnia wynosi 1703 m², a kubatura 44000 m³. W obiekcie wykonano nowe pokrycie dachu i miedziane obróbki dachowe, naprawiono i uzupełniono witrażowe okna, położono nową kamienną posadzkę.

Klasztor

Barokowy budynek klasztorny wybudowany w latach 1692 - 1710, częściowo w miejscu budynków rozebranych a częściowo nadbudowany na wcześniej istniejącym obiekcie. Jest to ogromny czworobok, którego skrzydło zachodnie o długości 101 m jest na tej samej linii co skrzydło zachodnie pałacu opatów. Poza dużymi salami reprezentacyjnymi - refektarz i biblioteka - na każdej kondygnacji znajduje się ponad 30 pomieszczeń o powierzchni od 24 do 50 m². Cała powierzchnia klasztoru ma 6402 m², a jego kubatura to 190000 m³. Stan techniczny budynku jest dobry - po remoncie zabezpieczającym.

Kościół Świętego Jakuba

Prawdopodobnie jest to najstarsza budowla w tym kompleksie, wielokrotnie odbudowywany i przebudowywany. Obecny kształt uzyskał w latach dziewięćdziesiątych XVII wieku. Był kościołem parafialnym dla świeckich pracowników klasztoru a po sekularyzacji został przekazany gminie ewangelickiej. Poważnie uszkodzony w latach 1945 - 1948. W latach 1960 - 1964 pokryty nowym dachem. Jest to budowla jednonawowa na planie krzyża łacińskiego, z wydzielonym łukiem tęczowym, prosto zamkniętym prezbiterium, fasadą skierowany na wschód ku kościołowi klasztornemu. Obiekt aktualnie nieczynny, wymaga remontu zabezpieczającego, wyraźnie widoczne są pęknięcia ścian i sklepienia.

Budynek bramny

Wybudowany w 1601 roku na drodze prowadzącej bezpośrednio do klasztoru. Pierwotnie miał charakter obronny. Jest to budynek murowany, piętrowy, podpiwniczony, przykryty stromym dachem. Obecnie zamieszkały. Jego północna elewacja jest bogato zdobiona - wymaga przeprowadzenia prac konserwatorskich. Powierzchnia wynosi 472 m², a kubatura 4540 m³. Jest to budynek przylegający do budynku bramnego, dwukondygnacyjny, wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta. Dwutraktowe pomieszczenia wnętrza nakryte są sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Dach dwuspadowy z niewielkimi lukarnami. Obiekt zamieszkały, wymaga remontu bieżącego lub prac adaptacyjnych związanych ze zlokalizowaniem w nim innych funkcji. Jego powierzchnia wynosi 205 m², a kubatura 630 m³.

Budynek dawnej stodoły

To obiekt jednokondygnacyjny, murowany, ze stromym dachem, o drewnianej więźbie, konstrukcji jętkowej. Aktualnie po remoncie, wykorzystywany jest jako lokal gastronomiczny. Powierzchnia wynosi 145 m², a kubatura 630 m³. Zbudowany na początku XVIII wieku na planie zbliżonym do kwadratu, ma dwie kondygnacje, częściowo podpiwniczony, nakryty czterospadowym dachem. Elewacja jest ozdobiona zegarem słonecznym. Jego stan techniczny jest dobry, aktualnie zamieszkały, w przyszłości przewidywany jako budynek administracyjny. Jego powierzchnia to 221 m², a kubatura 1330 m³. Jest to budynek dwukondygnacyjny, wybudowany na początku XVIII wieku. Częściowo podpiwniczony, pokryty wysokim czterospadowym dachem. Jego stan techniczny określa się jako dobry, jednak dach - szczególnie więźba - wymaga naprawy. Aktualnie budynek jest zamieszkały i w przyszłości może również pełnić tę funkcję. Jego powierzchnia wynosi 540 m², a kubatura 6000 m³.

Dawna wozownia

To budynek jednokondygnacyjny, jednoprzestrzenny z antresolą, na której mieści się jedno pomieszczenie administracyjne. Więźba dachowa jest drewniana. Użytkowany aktualnie jako magazyn. W przyszłości może być wykorzystany jako magazyn, bądź po remoncie i adaptacji może spełniać inne funkcje. Jego powierzchnia to 551 m², a kubatura 4410 m³. Zbudowany na początku XVIII wieku na rzucie litery L, piętrowy, częściowo podpiwniczony, pokryty stromym dachem. Stropy nad parterem są drewniane. Budynek wymaga remontu, aktualnie zamieszkały, w przyszłości może pełnić te samą funkcję. Jego powierzchnia wynosi 961 m², a kubatura 7155 m³. Obiekt ten wzniesiony w pierwszych latach XVIII wieku, gruntownie przebudowany w XIX i XX wieku, podpiwniczony, dwupiętrowy o dwupoziomowym poddaszu. Ściany ma murowane na zaprawie wapiennej, sklepienia nad piwnicami i częścią parteru ceramiczne. Stropy nad pozostałymi pomieszczeniami parteru żelbetowe, więźba dachowa drewniana. Budynek był remontowany w latach osiemdziesiątych; wzmocniono jego konstrukcję i częściowo naprawiono dach. Wymaga jednak dalszego remontu zabezpieczającego i po wyznaczeniu mu funkcji - docelowego. Jego powierzchnia wynosi 4983 m², a kubatura 32100 m³.

źródło: www.fundacjalubiaz.org.pl

Kalendarz

PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
   
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

fbs

Imprezy w Lubiążu

baner_OK

slot

eclogo_1


Sołectwo Lubiąż uczestniczy w inicjatywie:

OWD

 


 

 


Ilość odwiedzin:
3776023