2009

Inscenizacja historyczna „Oblężenie klasztoru” i Święto Łęgów Odrzańskich

Kilka tysięcy ludzi w pogodne sobotnie popołudnie przyjechało do Lubiąża aby oglądać walki rycerzy, obronę wioski rycerskiej oraz murów klasztornych. W roku 2009 inscenizacja „Oblężenie klasztoru”, była jednocześnie Świętem Łęgów Odrzańskich.

Wydarzenie nie będzie mile wspominana przez cystersów, którzy przez podstęp rycerzy księcia Zygfryda nie zdołali odeprzeć ataków i musieli uznać wyższość napastników. Ocalała jedynie kapliczka, natomiast wioska wraz z całym dobytkiem do przyszłego roku będzie musiała zostać odbudowana, tak aby  odbić z rąk rabusiów cały stracony majątek.

W czasie gdy rycerze przygotowywali się do kolejnego szturmu, na pole inscenizacji do rywalizacji przystąpili przedstawiciele partnerskich gmin w turnieju średniowiecznym. Wszystkie drużyny wystąpiły zgodnie w historycznych strojach co bardzo uatrakcyjniło turniej.  Strzelanie z łuku oraz  narty Bolka nie wskazały faworyta do pucharu. Dopiero ostatnia konkurencja - kręcenie kołka zadecydowała  o zwycięstwie drużyny "Rycerzy Holdiego" ze Ścinawy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, natomiast zwycięzcy dodatkowo otrzymali puchar, który stanowiła rzeźba orzecha kotewki, rzadkiej i chronionej rośliny występującej nad Odrą. Rzeźbę wykonał Paweł Dudziński artysta, który wraz z rodziną tworzy w Lubiążu wioskę artystyczną pod nazwą „Ale Wiocha”. Jego dzieła a także możliwość rzeźbiarstwa można było spróbować podczas warsztatów historycznych. Ponadto były warsztaty archeologiczne, strzelania z łuku historycznego a także bicia monet.

Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, dla których były przygotowane różnego rodzaju animacje. Po finałowym szturmie kolejnym punktem programu był koncert muzyki celtyckiej wykonany przez Urszulę Kapałę wraz z zespołem. Łagodna muzyka po głośnych hukach wystrzałów artyleryjskich była ukojeniem dla licznie zgromadzonej publiczności, którą na koniec koncertu wyparło kilkunastu cystersów z płonącymi pochodniami, robiąc w ten sposób miejsce na występ Teatru Tancerzy Ognia AVATAR. Prawie pół godzinny spektakl zakończył drugą już inscenizację historyczną.

W trakcie imprezy można było obejrzeć na stoiskach partnerskich wyroby i produkty lokalne a także obejrzeć znajdującą się na murach klasztornych  wystawę o Cystersach. Mimo dużej promocji imprezy liczba odwiedzających zaskoczyła wszystkich. „

Oprócz ogromnego wkładu własnego, Stowarzyszenie Lubiąż pozyskało dotację z programu „Działaj lokalnie”, środków Powiatu Wołowskiego a także dofinansowanie ze Stowarzyszenia LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich” i Fundacji Partnerstwo Doliny Środkowej Odry.

Kalendarz

PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
   
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

fbs

Imprezy w Lubiążu

baner_OK

slot

eclogo_1


Sołectwo Lubiąż uczestniczy w inicjatywie:

OWD

 


 

 


Ilość odwiedzin:
3772913