2008

 Odtworzenie aniołków przy figurze "Ecce Homo"

Po ponad dziesięciu latach bezskutecznych oczekiwań na odnalezienie oryginałów, członkowie Stowarzyszenia Lubiąż podjęli decyzję o odtworzeniu aniołków. W ramach programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, Stowarzyszenie Lubiąż pozyskało w 2007 roku dofinansowanie na projekt „I etap odbudowy lubiąskiej kalwarii”, której figura „Ecce Homo” jest istotnym elementem.

Oprócz odtworzenia i montażu aniołków, zostały wykonane 2 przydrożne krzyże oraz odnowiono Wzgórze Trzech Krzyży.


Inscenizacja historyczna "Oblężenie klasztoru"

W wyniku braku imprez nawiązujących do historii pocysterskiego kompleksu klasztornego Stowarzyszenie Lubiąż wspólnie z Bractwem Rycerskim Ziemi Legnickiej wpadło na pomysł zorganizowania inscenizacji historycznej „Oblężenie klasztoru” nawiązującej do czasów średniowiecznych. Pomysł okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, bowiem 21 czerwca pod murami klasztoru w Lubiążu, podziwiając niespotykane dotychczas wydarzenie, pojawiło się wielu widzów.

Około stu ochotników ze Stowarzyszenia Lubiąż, Bractw Rycerskich oraz grup rekonstrukcyjnych przedstawiło sceny oblężenia klasztoru, nawiązujące do wydarzeń z XV wieku. Kilka godzin rycerze rabusie w pełnym rynsztunku forsowali, wybudowaną do celów przedstawienia drewnianą palisadę, imitującą średniowieczny system obronny klasztoru. Spalili zabudowania podklasztornej wsi i wzięli do niewoli kmieci. Obrońcy klasztoru dzielnie dali odpór najeźdźcom. Wrzawa bitewna, szczęk oręża i huk czarnoprochowej broni rozbrzmiewały w całej okolicy. W przerwach między bitwami wszyscy przybyli mogli zwiedzić obóz rycerski, spróbować swojskiego jadła i napoju w postaci oryginalnego grzańca cysterskiego lub odbyć przejażdżkę konnym powozem. Turyści chwalili pomysł imprezy. Byli zaskoczeni wiernością, z jaką uczestnicy oblężenia oddali realia bitwy, strojów oraz życia obozowego i wiejskiego z okresu średniowiecza. Całości dopełniały komentarz i muzyka, świetnie wprowadzające w nastrój i grozę bitwy.

Po tych wydarzeniach mieszkańcy przenieśli się na plac przedklasztorny, gdzie wystąpił zespół rockowo- bluesowy „Łowcy Szmalu” z Nowej Rudy, laureaci głównej nagrody XIV Przeglądu Zespołów Bluesowych na Festiwalu Blues nad Bobrem. Całość zakończyła biesiada, na której mieszkańcy bawili się do późnych godzin nocnych.

Na organizację wydarzenia Stowarzyszenie Lubiąż pozyskało dofinansowanie z programu "Działaj lokalnie" oraz środków Powiatu Wołowskiego.

 

Kalendarz

PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
   
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

fbs

Imprezy w Lubiążu

baner_OK

slot

eclogo_1


Sołectwo Lubiąż uczestniczy w inicjatywie:

OWD

 


 

 


Ilość odwiedzin:
3772850