2013
- wykonanie i montaż nowego planu Lubiąża przy parkingu klasztornym
-wykonanie i wydanie kalendarza lubiąskiego oraz pocztówek
- podpisanie umowy z programu Leader na turystyczną promocję Lubiąża (wydanie przewodników, ulotek o ścieżce, opracowanie Questów (rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca jako formy zwiedzania), zakup lornetek
- sfinansowanie nagród i współorganizacja konkursu w Zespole Szkół Publicznych nt „Żołnierzy Wyklętych”.
- współorganizacja z Wołowskim Ośrodkiem Kultury wojennej inscenizacji historycznej „Oblężenie klasztoru”
Piąta edycja inscenizacji historycznej „Oblężenie Klasztoru” była inna niż dotychczas. Do tej pory mury klasztorne szturmowali rycerze rabusie, którzy chcieli zagarnąć skarby cystersów. Wioska przyklasztorna warsztaty, rzemiosło, muzyka dawna, to wszystko sprawiało, że turyści mogli poczuć atmosferę średniowiecznego Śląska. W tym roku impreza została umieszczona w realiach II wojny światowej.
Na przedklasztornych polach spotkali się żołnierze niemieccy i rosyjscy. Fabuła sierpniowego „oblężenia” została oparta na prawdziwych historiach i wydarzeniach, które rozgrywały się na terenie klasztoru podczas II wojny światowej. W końcowym okresie wojny wojska niemieckie rozpoczęły gorączkowe przygotowania do wywiezienia nowoczesnych technologii, stworzonych w zlokalizowanej w lubiąskim klasztorze fabryce Telefunken. W czasie wojny w klasztorze działała bowiem fabryka Telefunken.
W dwóch częściach inscenizacji wzięło udział prawie stu rekonstruktorów, głównie z wrocławskiej grupy rekonstrukcyjnej Festung Breslau. W inscenizacji użyto m.in. transportera opancerzonego oraz czołgu T34, który był niewątpliwą atrakcją inscenizacji.
Zgromadzona publiczność mogła zobaczyć prawdziwą bitwę, zachowanie obydwu armii podczas działań wojennych, a także po nich. To dobry sposób pokazywania historii najnowszej. Na tych, którzy przyjechali do Lubiąża, czekała wiele atrakcji. Zwiedzający mogli m.in. zobaczyć frontową kantynę czy pojazdy Wojska Polskiego. Były stoiska z wyrobami regionalnymi, przejazdy bryczką i konno. Na scenie występowały zespoły, a wśród turystów grajki śpiewali zakazane piosenki.
Wyszukaj
Kalendarz
3151461