2013


- wykonanie i montaż nowego planu Lubiąża przy parkingu klasztornym

-wykonanie i wydanie kalendarza lubiąskiego oraz pocztówek

- podpisanie umowy z programu Leader na turystyczną promocję Lubiąża (wydanie przewodników, ulotek o ścieżce, opracowanie Questów (rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca jako formy zwiedzania), zakup lornetek

- sfinansowanie nagród i współorganizacja konkursu w Zespole Szkół Publicznych nt „Żołnierzy Wyklętych”.

- współorganizacja z Wołowskim Ośrodkiem Kultury wojennej inscenizacji historycznej „Oblężenie klasztoru”

Piąta edycja inscenizacji historycznej „Oblężenie Klasztoru” była inna niż dotychczas. Do tej pory mury klasztorne szturmowali rycerze rabusie, którzy chcieli zagarnąć skarby cystersów. Wioska przyklasztorna warsztaty, rzemiosło, muzyka dawna, to wszystko sprawiało, że turyści mogli poczuć atmosferę średniowiecznego Śląska. W tym roku impreza została umieszczona w realiach II wojny światowej.

Na przedklasztornych polach spotkali się żołnierze niemieccy i rosyjscy. Fabuła sierpniowego „oblężenia” została oparta na prawdziwych historiach i wydarzeniach, które rozgrywały się na terenie klasztoru podczas II wojny światowej. W końcowym okresie wojny wojska niemieckie rozpoczęły gorączkowe przygotowania do wywiezienia nowoczesnych technologii, stworzonych w zlokalizowanej w lubiąskim klasztorze fabryce Telefunken. W czasie wojny w klasztorze działała bowiem fabryka Telefunken.

W dwóch częściach inscenizacji wzięło udział prawie stu rekonstruktorów, głównie z wrocławskiej grupy rekonstrukcyjnej Festung Breslau. W inscenizacji użyto m.in. transportera opancerzonego oraz czołgu T34, który był niewątpliwą atrakcją inscenizacji.

Zgromadzona publiczność mogła zobaczyć prawdziwą bitwę, zachowanie obydwu armii podczas działań wojennych, a także po nich. To dobry sposób pokazywania historii najnowszej. Na tych, którzy przyjechali do Lubiąża, czekała wiele atrakcji. Zwiedzający mogli m.in. zobaczyć frontową kantynę czy pojazdy Wojska Polskiego. Były stoiska z wyrobami regionalnymi, przejazdy bryczką i konno. Na scenie występowały zespoły, a wśród turystów grajki śpiewali zakazane piosenki.


Kalendarz

PONWTOŚROCZWPIĄSOBNIE
   
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

fbs

Imprezy w Lubiążu

baner_OK

slot

eclogo_1


Sołectwo Lubiąż uczestniczy w inicjatywie:

OWD

 


 

 


Ilość odwiedzin:
3772976